INFORMACJE DLA ZDAJĄCYCH – MATURA 2020
I Wytyczne sanitarne dotyczące organizowania i przeprowadzania w 2020 r. egzaminów maturalnych w ZSE-U w Rybniku
- Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną.
- Zdający nie może przyjść na egzamin, jeżeli przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
- Rodzic/Prawny opiekun nie może wejść z dzieckiem na teren szkoły, z wyjątkiem sytuacji, kiedy zdający wymaga pomocy np. w poruszaniu się.
- Zdający nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy, w tym książek, telefonów komórkowych, maskotek.
- Na egzaminie każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych, linijki, cyrkla, kalkulatora, lupy itd. Szkoła zapewnia słowniki na egzamin z języka polskiego, tablice matematyczne, wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
- Szkoła nie zapewnia wody pitnej. Na egzamin należy przynieść własną butelkę z wodą – oryginalnie zamkniętą.
- Na terenie szkoły nie ma możliwości zapewnienia posiłków. Osoby przystępujące do więcej niż jednego egzaminu w ciągu dnia będą mogły zjeść przyniesione przez siebie produkty w przerwie między egzaminami w wyznaczonych salach 2D lub 3D.
- Osoby, które przystępują do dwóch egzaminów jednego dnia, mogą w czasie przerwy opuścić budynek szkoły albo oczekiwać na terenie szkoły na rozpoczęcie kolejnego egzaminu danego dnia w wyznaczonej przestrzeni: korytarz na parterze pionu D.
- Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m) oraz mają zakryte usta i nos.
- Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem (maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą – w szczególności w przypadku osób, które ze względów zdrowotnych nie mogą zakrywać ust i nosa maseczką). Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły, z wyjątkiem sal egzaminacyjnych po zajęciu miejsc przez zdających. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości (konieczne jest wówczas zachowanie co najmniej 1,5-metrowego odstępu).
- Zdający są zobowiązani zakrywać usta i nos do momentu zajęcia miejsca w sali egzaminacyjnej. Po zajęciu miejsca w sali egzaminacyjnej (w trakcie egzaminu) zdający ma obowiązek ponownie zakryć usta i nos, kiedy:
- podchodzi do niego nauczyciel, aby odpowiedzieć na zadane przez niego pytanie
- wychodzi do toalety
- kończy pracę z arkuszem egzaminacyjnym i wychodzi z sali egzaminacyjnej.
- Zdający– jeżeli uznają to za właściwe – mogą mieć zakryte usta i nos w trakcie egzaminu, nawet po zajęciu miejsca przy stoliku.
- Należy unikać tworzenia się grup zdających przed szkołą oraz przed salą egzaminacyjną przed rozpoczęciem egzaminu oraz po jego zakończeniu.
- Wychowawcy klas na kilka dni przed egzaminem przez e-dziennik przekażą zdającym przez e-dziennik przyporządkowanie do sal egzaminacyjnych oraz informację, z którego wejścia do szkoły korzystać. Należy po wejściu do szkoły od razu kierować się do wyznaczonej sali egzaminacyjnej.
II Procedury obowiązujące podczas pisemnych egzaminów maturalnych:
- Obowiązkowo należy posiadać: dowód osobisty, długopisy z czarnym wkładem.
- Zakaz wnoszenia telefonów i innych urządzeń telekomunikacyjnych – zegarków.
- Dozwolona jest butelka wody mineralnej oryginalnie zakręcona.
- Obowiązuje strój galowy.
- Należy wstawić się odpowiednio wcześniej – sale 8.00, aula – 7.45 lub po południu sale – 13.00, aula -12.45, pamiętając o dystansie min. 1,5 m.
- Przed wejściem do szkoły obowiązkowo należy zdezynfekować ręce (płyn będzie dostępny).
- Zdający potwierdza poprawność numeru PESEL podpisem na liście obecności, używając własnego długopisu, i zajmuje miejsce zgodnie z numerem wylosowanym przez komisję. W przypadku naklejki z błędnym numerem zdający w arkuszu w miejscu na naklejkę wpisuje identyfikator szkoły i swój PESEL.
- Podczas egzaminu:
- kodowanie arkusza – naklejki z numerem PESEL,
- zapoznanie się z instrukcją, sprawdzenie kompletności arkusza,
- przeniesienie odpowiedzi do karty odpowiedzi,
- sygnalizowanie zakończenia pracy z arkuszem przez podniesienie ręki,
- brak możliwości wyjścia (poza szczególnymi sytuacjami),
- zachowanie spokoju i samodzielność pracy.
- Zdający może opuścić na stałe salę egzaminacyjną (jeżeli zakończył pracę z arkuszem) najwcześniej 60 minut po rozpoczęciu egzaminu i najpóźniej na 15 minut przed czasem wyznaczonym jako czas zakończenia pracy z arkuszem. W ciągu ostatnich 15 minut przed zakończeniem egzaminu (nawet jeżeli zdający ukończył pracę z arkuszem egzaminacyjnym) zdający nie opuszczają sali egzaminacyjnej.
- Unieważnienie egzaminu:
Stwierdzenie niesamodzielnego rozwiązywania zadań egzaminacyjnych przez zdającego albo wniesienie przez zdającego do sali egzaminacyjnej urządzenia telekomunikacyjnego lub materiałów i przyborów pomocniczych niewymienionych w wykazie ogłoszonym przez dyrektora CKE, korzystanie przez zdającego w sali egzaminacyjnej z urządzenia telekomunikacyjnego lub niedopuszczonych do użytku materiałów i przyborów, zakłócanie przez zdającego prawidłowego przebiegu części ustnej lub części pisemnej egzaminu maturalnego w sposób utrudniający pracę pozostałym zdającym są podstawą do unieważnienia egzaminu przez przewodniczącego zespołu egzaminacyjnego.
- Dodatkowy termin egzaminów maturalnych (08-14 lipca 2020):
Zdający ma prawo – w szczególnych przypadkach losowych lub zdrowotnych (choroba, sytuacja losowa, kwarantanna) uniemożliwiających przystąpienie do egzaminu zgodnie
z harmonogramem – zdawać egzamin w terminie dodatkowym.
Zdający (lub jego rodzice/opiekunowie) składają wówczas do dyrektora szkoły udokumentowany wniosek (załącznik nr 6 ze strony OKE w Jaworznie) najpóźniej w dniu, w którym odbywa się egzamin z danego przedmiotu. Można przesłać na adres szkoły skan wniosku wraz z załącznikiem potwierdzającym jego zasadność (np. zaświadczenie lekarza, dokument wydany przez SANEPID). Dyrektor szkoły przekazuje wniosek wraz z załączonymi dokumentami dyrektorowi OKE najpóźniej następnego dnia po otrzymaniu wniosku.
Dyrektor OKE rozpatruje wniosek w terminie 2 dni roboczych od daty jego otrzymania i może wyrazić zgodę na przystąpienie przez absolwenta do egzaminu w terminie dodatkowym. Rozstrzygnięcie dyrektora OKE jest ostateczne.
Informacje uzupełniające:
- Obowiązuje harmonogram ogłoszony przez Dyrektora CKE 20 maja 2020 r., dostępny na stronach CKE i OKE w Jaworznie.
- Wykaz dozwolonych materiałów i pomocy:
język polski pp/ język polski pr | Słownik poprawnej polszczyzny
Słownik ortograficzny |
matematyka pp/pr | linijka, cyrkiel, kalkulator prosty, wybrane wzory matematyczne |
wos pr | kalkulator prosty |
biologia pr
chemia pr fizyka pr |
linijka, kalkulator prosty, wybrane wzory i stałe fizykochemiczne na egzamin maturalny z biologii, chemii i fizyki |
wos pr | kalkulator prosty |
geografia pr | linijka, kalkulator prosty, lupa |
- Ogłoszenie wyników: do 11 sierpnia 2020. Termin egzaminu poprawkowego:
08 września 2020 r. godz. 14.00. Dopuszczeni są zdający, którzy nie zdali jednego z trzech przedmiotów obowiązkowych, po złożeniu przez nich wniosku do 14 sierpnia 2020 r. do dyrektora szkoły.