Nasze uczennice z klasy I TŻP Nikola Kozioł i Zuzanna Kaiser już na początku swojej edukacji z sukcesem wzięły udział w międzyszkolnym konkursie gastronomicznym w Jastrzębiu Zdroju „Para w kuchni”.  Tematem przewodnim konkursu był karczek wieprzowy i burak. Rozpoczynające dopiero swoją edukację w klasie gastronomicznej uczennice przygotowały puree ziemniaczano-buraczane, grillowany marynowany karczek, sos na bazie ciemnego piwa, marchewkę pieczoną z rozmarynem oraz marynowane pikle i róże wykonane metodą carvingu z buraka.

Do konkursu przystąpiło 13 zespołów ze szkół o profilu gastronomicznym. Byli to uczniowie z Bierunia, Tychów, Nakła Śląskiego, Bielska-Białej, Wodzisławia Śląskiego, Rybnika, Ornontowic, Sosnowca oraz Jastrzębia-Zdroju . W pracach komisji konkursowej brali udział ;

1. Jacek Dutka – Prezes Beskidzkiego Klubu Kulinarnego ,Członek Euro Toques Polska

2. Wiesław Wróblewski – właściciel firmy „Bałkańskie smaki”

3. Łukasz Kończak- Szef Kuchni , Restauracja „Amarone” – Hotel Gorczowski Chorzów

4. Arkadiusz Orszulik – Szef Kuchni Restauracja „Dolce Vita” Ustroń

5. Damian Gotówko – Szef kuchni Restauracji „Dąbrówka” w Jastrzębiu- Zdroju

Członkowie jury zgodnie uznali, że wszyscy uczniowie biorący udział w zmaganiach konkursowych zaprezentowali bardzo wysoki poziom dań. Zuzia i Nikola szczególne uznanie zdobyły za wysoką jakość organizacji pracy i współpracy w zespole.

Serdecznie gratulujemy naszym uczennicom i życzymy nadal wiele zapału i radości z poznawania  kolejnych tajników wiedzy kulinarnej!