W roku szkolnym 2022/2023 została przeprowadzona innowacja pedagogiczna metodyczno-organizacyjna pt.: „Dietetycznie – ekologicznie”.

Innowację zrealizowano podczas zajęć dodatkowych, które odbywały się po lekcjach oraz podczas lekcji wychowawczych w wybranych klasach.

Tematyka modułu ekologicznego dotyczyła zagadnień: „Zero waste” – co robić, aby produkować mniej śmieci; „Naturalne kosmetyki – produkcja mydeł i świec zapachowych.”; „Co się dzieje z wodą kiedy wyciągam korek z wanny? – interaktywna oczyszczalnia ścieków.”  jak również badania jakości wody z Nacyny oraz kwasowości gleby.

Część dietetyczna obejmowała tematy takie jak: „Piramidy nie tylko w Egipcie – jak powinna wyglądać moja zdrowa dieta.”; „Cukier – słodko/biała trucizna.”; „Super food, junky food i eko food – co mam wybrać i nie zwariować.”; oraz warsztaty kulinarne: „Eko posiłki na co dzień”  i „Kuchnia zero waste.”

Innowacyjność zajęć (oryginalne i niesztampowe zajęcia laboratoryjne, twórcze i kreatywne zajęcia kulinarne w przemiłej i radosnej atmosferze) – przyczyniły się do rozwinięcia u uczniów zainteresowań, kreatywności, pomysłów oraz większego zainteresowania trendem: eko, zero waste i zdrowym odżywianiem. Wszystkie te działania przyczyniły się do pochylenia się nad własnym stylem życia oraz dały wymierne korzyści w postaci nowych umiejętności – dotyczące głównie odżywiania, przygotowywania posiłków oraz bardziej ekologicznego podejścia do życia. Innowacja wpłynęła również na rozwiniecie współpracy, kontaktów i relacji między uczniami z różnych klas.