Prawie 60 włoskich obiektów wpisanych jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO, więcej niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. Kolejne 40 czeka na rozpatrzenie. Włochy to jeden wielki zabytek. Każdy region wart jest zobaczenia. To we Włoszech narodził się renesans i barok.
„Listy do Julii”, „Gladiator”, „Pod słońce”, „Turysta”, „Anioły i demony”, „Włoska robota” seria filmów o agencie 007 czy komedie romantyczne– każdy z nas może wymienić chociaż jeden tytuł filmu, którego akcja rozgrywa się we Włoszech.
Powodów by odwiedzić Włochy jest wiele…
Dlatego też 20 września uczniowie naszej szkoły wyruszyli w 8 dniową podróż do tego wspaniałego kraju. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Wenecji. Do centrum historycznego miasta dopłynęliśmy statkiem podziwiając malownicze krajobrazy Laguny Weneckiej. Następnie udaliśmy się na długi spacer mijając kolejno: najbardziej romantyczny most Wenecji – Most Westchnień i Pałac Dożów – siedzibę władców Wenecji, Plac św. Marka z monumentalną Bazyliką św. Marka i Campanillą na czele. Dalej podążaliśmy wąskimi uliczkami do Ponte Rialto – najstarszego mostu na Canal Grande. Nie zabrakło też innych klimatycznych miejsc i mostów skąd mogliśmy obserwować gondolierów.
Następnego dnia wyruszyliśmy w kierunku Umbrii, by odwiedzić miasto św. Franciszka. Asyż wzniesiony jest malowniczo na wzgórzu i czaruje wąskimi ulicami, harmonijną zabudową
z jasnego kamienia i elewacjami zdobionymi donicami pełnymi kwiatów. W tym wspaniale zachowanym średniowiecznym miasteczku zwiedziliśmy Bazylikę św. Franciszka z grobem św. Franciszka oraz freskami Giotta; Bazylikę MP Anielskiej z Kaplicą Porcjunkuli oraz kościół św. Klary.
Jeszcze tego samego dnia pojechaliśmy w stronę regionu Lacjum, którego stolicą jest Rzym.
Kolejny dzień upłynął nam na zwiedzaniu antycznego Rzymu. Odwiedziliśmy Koloseum, czyli najsłyniejszy amfiteatr świata, antyczne Forum Romanum, Capitol oraz Panteon.
Pozostając w klimacie starożytności, nazajutrz udaliśmy się do Pompei – miasta, które podczas wybuchu Wezuwiusza w 79 r. zostało przykryte kilkumetrową warstwą popiołów wulkanicznych. Prowadzeni przez panią przewodnik zwiedziliśmy wykopaliska, dzięki którym dziś wiemy jak wyglądało życie w miastach Cesarstwa Rzymskiego – m. in. antyczne Forum, Bazylika i Świątynia Apollina, termy miejskie, ruiny amfiteatru, który mógł pomieścić nawet 20 tysięcy widzów oraz domy mieszkalne, ozdobione pięknymi freskami i mozaikami.
Następnie pojechaliśmy na górny parking pod Wezuwiusz, skąd pieszo mogliśmy udać się na szczyt wulkanu. Ze względu na swój charakterystyczny kształt stożka jest zaliczany do stratowulkanów. Mierzy on 1281 m n.p.m. i jest to jedyny czynny wulkan na stałym lądzie naszego kontynentu.
Szóstego dnia pojechaliśmy do stolicy Kampanii – Neapolu. W mieście odwiedziliśmy jeden z największych placów we Włoszech – rozległy Piazza del Plebiscito. Następnie spacerowaliśmy po labiryncie uliczek starego miasta, odwiedziliśmy także neoklasycystyczną Galerię Umberto I z pięknym szklano-stalowym dachem, architektoniczny symbol miasta – Castel Nuovo, pełniący dziś funkcję ratusza oraz marmurowy Łuk Triumfalny zwieńczony figurą Michała Archanioła.
Ostatni dzień naszego pobytu we Włoszech rozpoczęliśmy od wizyty w najmniejszym państwie na świecie (liczącym zaledwie 0,44 km kw). W Watykanie zwiedziliśmy Bazylikę św. Piotra oraz Groty Watykańskie.
Następnie kontynuowaliśmy zwiedzanie Rzymu – przeszliśmy w kierunku Piazza Navona z fontanną Czterech Rzek Berniniego oraz na Plac Hiszpański ze słynnymi schodami hiszpańskimi. Nie zabrakło również spaceru do słynnej barokowej Fontanny di Trevi.
Wieczorem wyruszyliśmy w drogę powrotną…