Rekrutacja
PROGRAM „UCZENIE SIĘ PRZEZ CAŁE ŻYCIE”
AKCJA COMENIUS PARTNERSKIE PROJEKTY SZKÓŁ
REGULAMIN PROJEKTU „MŁODZI PRZEDSIĘBIORCY – KROK PO KROKU”
- 1 INFORMACJE OGÓLNE
- Projekt„Young Entrepreneurs – Step by Step” (Młodzi przedsiębiorcy – krok po kroku)jest realizowany w roku szkolnym 2012/2013 oraz 2013/2014 przez Zespół Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku wraz z partnerami zagranicznymi: Prirodoslovna škola Karlovac (Karlovac, Chorwacja – szkoła koordynująca projekt), Lauttakylän lukio (Huittinen, Finlandia), Grupul Scolar Industrial Constructii de Masini „Dacia” (Piteşti, Rumunia), oraz Karşıyaka Anadolu Lisesi (Samsun, Turcja). Projekt jest w całości finansowany ze środków Komisji Europejskiej przyznanych w ramach programu „Uczenie się przez całe życie”.
- Podczas realizacji projektu przewiduje się wizytę partnerów zagranicznych w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku, a także wyjazdy do zagranicznych szkół partnerskich. Wizyty partnerów wiążą się z przyjęciem uczniów ze szkół partnerskich przez uczniów szkoły będącej gospodarzem danego spotkania.
- Ze względu na to, że w wyjazdach może uczestniczyć ograniczona ilość uczniów, są one traktowane jako wyróżnienie dla osób szczególnie angażujących się w realizację projektu.
- Wyjazdy są opłacone z funduszy otrzymanych przez szkołę w ramach projektu (transport, wyżywienie, ubezpieczenie NNW, ewentualne koszty zakwaterowania w hotelu – tylko i wyłącznie w przypadku braku możliwości goszczenia przez partnerów zagranicznych).
- Rodzina goszcząca ucznia ze szkoły partnerskiej zapewnia mu nocleg, wyżywienie oraz opiekę podczas jego pobytu u siebie.
- Kierownikiem wyjazdu oraz opiekunami młodzieży są nauczyciele wskazani przez koordynatora projektu w porozumieniu z Dyrekcją szkoły uczestniczący w realizacji projektu.
- 2 ZASADY UCZESTNICTWA W PROJEKCIE
- Zgłaszając chęć uczestnictwa w projekcie, uczeń zobowiązuje się brać w nim udział przez cały okres jego realizacji. Jedynym odstępstwem od tej zasady może być przypadek losowy.
- Warunkiem uczestnictwa w projekcie jest spełnienie poniższych kryteriów:
- dostarczenie pisemnej zgody rodziców lub opiekunów prawnych na udział w projekcie
- deklaracja uczestnictwa w projekcie do dnia jego zakończenia
- dobra znajomość języka angielskiego (język projektu) pozwalająca na komunikowanie się z zagranicznymi partnerami uczestniczącymi w projekcie
- udział w spotkaniach poświęconych projektowi i wykonywanie powierzonych zadań z pełnym zaangażowaniem oraz w wyznaczonych terminach
- wyrażenie zgody na wykorzystanie wizerunku ucznia oraz materiałów przez niego stworzonych w ramach projektu w celu promocji projektu.
- Uczeń biorący udział w projekcie jest zobowiązany do uczestnictwa we wszystkich spotkaniach poświęconych projektowi (nieobecności powinny być usprawiedliwiane u koordynatora projektu). Terminy kolejnych spotkań będą ogłaszane na bieżąco na spotkaniach, poprzez radiowęzeł szkolny, stronę internetową szkoły oraz na portalu Facebook (profil szkoły oraz profil projektu). Spotkania będą odbywać się w czasie wolnym od zajęć lekcyjnych.
- Biorąc udział w projekcie, uczeń ma szanse na wyjazd do jednego z krajów partnerskich na spotkanie projektowe. Uczestnictwo w projekcie nie jest jednak równoznaczne z gwarancją wyjazdu na jedno ze spotkań projektowych organizowanych u partnerów zagranicznych. Szczegółowe kryteria rekrutacji na wyjazdy zagraniczne zawarte są w paragrafie 3.
- Uczeń jest zobowiązany wykonywać zadania powierzone mu przez koordynatora projektu lub pozostałych nauczycieli uczestniczących w projekcie rzetelnie i w terminie.
- Rodzice lub opiekunowie prawni ucznia mogą wyrazić zgodę na goszczenie u siebie ucznia lub uczniów z jednego z krajów partnerskich. Wyrażenie takiej zgody w formie pisemnej jest równoznaczne z zaakceptowaniem przez rodziców lub opiekunów prawnych ucznia postanowień paragrafu 5.
- 3 ZASADY REKRUTACJA NA WYJAZDY ZAGRANICZNE
- Przy kwalifikacji na wyjazdy uwzględniane będą następujące kryteria:
- liczba i jakość wykonywanych w trakcie projektu zadań
- terminowość realizacji powierzonych zadań
- frekwencja na zajęciach lekcyjnych oraz spotkaniach projektowych
- zachowanie w szkole i poza szkołą – opinia wychowawcy
- stopień znajomości języka angielskiego – wynik testu oraz opinia nauczyciela uczącego danego ucznia
- wyrażenie chęci goszczenia ucznia/uczniów ze szkoły partnerskiej (w przypadku braku takiej możliwości znalezienie zastępstwa),
- W szkole została powołana komisja rekrutacyjna, która dokona wyboru uczniów biorących udział w wyjeździe. Komisja liczy 3 osoby i składa się z przedstawiciela dyrekcji, koordynatora i jednego nauczyciela uczestniczącego w projekcie.
- Jeżeli chętnych będzie więcej niż mogących wziąć udział w wyjeździe, wówczas zostanie utworzona lista rezerwowa.
- W przypadku niemożności wybrania uczestników wyjazdu według wyżej określonych kryteriów nastąpi losowanie.
- Jeżeli uczeń zakwalifikowany do wyjazdu zrezygnuje, wówczas na jego miejsce wybiera się ucznia z listy rezerwowej.
- W przypadku rezygnacji ucznia zakwalifikowanego do wyjazdu do kraju partnerskiego rodzic lub opiekun prawny jest zobowiązany do poniesienia kosztów wynikających z tej rezygnacji (zmiana danych na bilecie lotniczym, odwołanie rezerwacji, itp.) – nie dotyczy to przypadków losowych.
- Goszczenie u siebie ucznia ze szkoły partnerskiej nie jest gwarancją wyjazdu do kraju partnerskiego w przypadku nie spełnienia pozostałych kryteriów branych pod uwagę przy rekrutacji.
- 4 ZASADY UCZESTNICTWA W WYJAZDACHWRAMACH PROJEKTU
- Zgodę na udział ucznia w wyjeździe wyrażają jego rodzice lub opiekunowie prawni tylko i wyłącznie w formie pisemnej.
- Uczeń jest zobowiązany do dostarczenia w określonym przez koordynatora terminie kompletu dokumentów wymaganych podczas wyjazdu (zgoda na uczestnictwo w wyjeździe, zgoda na udzielenie pomocy medycznej, karta EKUZ, itp.) oraz podpisanego regulaminu wymiany.
- Każdy uczeń musi być odpowiednio przygotowany do wyjazdu (ubiór, obuwie, dokumenty, itp.).
- Uczeń wyjeżdżający za granicę jest zobowiązany do bezwzględnego przestrzegania poleceń kierownika wyjazdu i opiekunów.
- Uczestnik wyjazdu ma bezwzględny zakaz:
- oddalania się samodzielnie od grupy
- kąpania się w zbiornikach i basenach oraz używania sprzętu pływającego bez zgody kierownika wyjazdu
- spożywania alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych w jakiejkolwiek postaci oraz palenia papierosów
- przebywania w miejscach, w których nie ma prawa się znajdować ze względu na przepisy prawne danego państwa
- Uczeń zamieszkujący u rodziny goszczącej zobowiązany jest do przestrzegania norm społecznych obowiązujących w danym państwie (np. cisza nocna, itp.). Uczeń jest zobowiązany informować kierownika wyjazdu o wszelkiego rodzaju wyjściach organizowanych przez rodzinę goszczącą w czasie, gdy uczeń jest pod jej opieką.
- Jeżeli uczeń jest zakwaterowany w hotelu lub innym obiekcie, wówczas jest on zobowiązany do przestrzegania przepisów obowiązujących w tym miejscu.
- Wszystkich uczestników obowiązuje przestrzeganie programu i planu dnia.
- Wszyscy uczestnicy muszą przestrzegać przepisów przeciwpożarowych, BHP i kodeksu drogowego.
- Każdy uczeń biorący udział w wyjeździe ma obowiązek zachowywać się kulturalnie, dbać o dobre imię kraju i szkoły a także nie naruszać godności parterów projektu, którzy mogą mieć inne przekonania, religię czy kulturę.
- W przypadku dokonania jakichkolwiek zniszczeń przez ucznia wszelkie koszty ponoszą jego rodzice lub opiekunowie prawni.
- Uczeń uczestniczący w wyjazdach zagranicznych, po powrocie z takiego wyjazdu zobowiązany jest przygotować sprawozdanie z niego (w formie np. opisu, bloga, pamiętnika itp.) zawierające zdjęcia dokumentujące przebieg wyjazdu.
- 5GOSZCZENIE UCZNIÓW ZE SZKÓŁ PARTNERSKICH PRZEZ UCZNIÓW ZSE-U
- Spotkanie projektowe w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku odbędzie się w terminie od 12 do 16 listopada 2012 roku.
- Uczniowie ze szkół partnerskich będą mieszkali u rodzin goszczących maksymalnie w terminie od 11 do 18 listopada 2012 roku.
- Warunkiem goszczenia ucznia lub uczniów ze szkoły partnerskiej jest wyrażenie pisemnej zgody przez rodziców lub opiekunów prawnych ucznia ZSE-U.
- Wyrażenie zgody wymienionej w powyższym punkcie jest równoznaczne z zapewnieniem uczniowi z zagranicy:
- noclegu,
- wyżywienia,
- opieki poza godzinami, kiedy uczeń znajduje się pod opieką swoich nauczycieli.
- Rodziny goszczące uczniów ze szkół partnerskich odbierają ich z terenu szkoły w dniu ich przyjazdu do Rybnika, a także odwożą tych uczniów na teren szkoły w dniu ich wyjazdu z Rybnika. Dokładne godziny są uzależnione od godzin przyjazdu i wyjazdu delegacji zagranicznych.
- Rodziny goszczące nie ponoszą żadnych nakładów finansowych poza tymi związanymi z zadaniami określonymi w punktach 4 i 5 powyżej.
- Rodzice lub opiekunowie prawni, którzy będą gościli uczniów ze szkoły partnerskiej są zobowiązani do udziału w spotkaniu z Dyrekcją szkoły oraz koordynatorem projektu w celu szczegółowego omówienia zasad goszczenia uczniów u siebie. Termin takiego spotkania zostanie ogłoszony z co najmniej tygodniowym wyprzedzeniem.
- 6 POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Udział w projekcie wiąże się z akceptacją wszystkich zapisów niniejszego regulaminu przez ucznia oraz jego rodziców lub opiekunów prawnych w formie pisemnej.
- W przypadku:
- niewywiązania się przez ucznia z powierzonych mu zadań,
- karygodnego zachowania podczas spotkań projektowych i/lub wyjazdów,
- niepodporządkowania się postanowieniom niniejszego regulaminu,
- innych uchybień wobec któregokolwiek punktów niniejszego regulaminu,
uczeń zostanie wykluczony z dalszego udziału w projekcie oraz poniesie konsekwencje zgodnie ze statutem szkoły, decyzją Dyrektora szkoły i koordynatora projektu.
- Koordynator zastrzega sobie prawo zmiany postanowień niniejszego regulaminu w przypadku zaistnienia nieprzewidzianych okoliczności niezależnych od niego.
- W przypadkach spornych decyzję podejmie komisja złożona z przedstawiciela Dyrekcji szkoły, koordynatora i co najmniej jednego nauczyciela realizującego projekt.
- Ostateczną decyzję w sprawach spornych wynikających z niniejszego regulaminu podejmuje Dyrektor szkoły.
- Aktualna treść regulaminu jest dostępna w dokumentacji projektu znajdującej się w szkole, u koordynatora projektu, na stronie internetowej szkoły www.zseu.pl w zakładce „Projekty UE”, na profilu szkoły na portalu Facebook www.facebook.com/ZSEURybnik, oraz na stronie projektu na portalu Facebook www.facebook.com/YesZSEU.