24 kwietnia 2016 na praktyki zagraniczne w ramach projektu „Twoje doświadczenie – Twoja przyszłość”realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój wyjechało łącznie 39 uczniów naszej szkoły. Wśród uczestników projektu są ekonomiści, handlowcy, hotelarze oraz logistycy z klas trzecich. Praktyki odbywają się w trzech państwach – w Hiszpanii swoje praktyki odbywa 7 uczennic z klasy 3TA, w Niemczech – 10 uczniów z klas 3TH i 3TL, natomiast w Anglii – 22 uczniów klas 3TA, 3TB, 3TC, 3TH oraz 3TL. Opiekę nad uczniami sprawują – w Hiszpanii p. Iwona Plewnia, w Niemczech – p. Maria Tosta, w Anglii – p. Dariusz Idzik i p. Maciej Lewandowski.

Salamanka (Hiszpania)

Uczennice odbywają czterotygodniowe praktyki w hotelach 3, 4 oraz 5 gwiazdkowych. W trakcie praktyk uczennice poznają zasady funkcjonowania hiszpańskich hoteli w tym działy recepcji, służby pięter, gastronomii. W czasie wolnym grupa zwiedza Salamankę (miasto z najstarszym uniwersytetem Hiszpanii), w tym miejskie muzea, jak muzeum handlu czy motoryzacji. W pierwsze dwa weekendy grupa odwiedziła urokliwe miasta północnej Hiszpanii – Avila oraz Zamora, a także miała okazję spróbować słynnych hiszpańskich tapas oraz churros. Pobyt w Hiszpanii jest dla hotelarek wspaniałą okazją do ćwiczenia i rozwoju języka hiszpańskiego, ponieważ uczennice mieszkają u rodzin hiszpańskich, a dodatkowo mało kto mówi w tutejszych hotelach po angielsku.

Schkeuditz/Lipsk (Niemcy)

Uczniowie klasy III TH i III TL odbywają praktykę zawodową w trzech punktach sprzedaży detalicznej, tj. w firmach Netto i Rewe w Lipsku oraz Schkeuditz. Podczas zajęć uczniowie mają okazję w praktyce wykorzystać umiejętności zdobyte w szkole, a także poznać specyfikę pracy w działach sprzedaży i logistyki dużych firm. W wolnych chwilach młodzież gra w siatkówkę, bilard w tutejszym ośrodku. Bardzo dobre połączenie komunikacyjne miejscowości Schkeuditz z centrum Lipska pozwala na częste odwiedzanie miasta i poznawanie tutejszej tradycji, zabytków, budowli. Do tej pory uczniowie mieli okazję zwiedzić Lipsk, Drezno oraz Berlin.

Plymouth (Anglia)

W zależności od zawodu, uczniowie naszej szkoły zostali podzieleni na dwie grupy – jedna ma praktyki w firmach (hotelarze, handlowcy oraz logistycy odbywają swoje praktyki m.in. w firmach The Range, Efficient Light, Future Inn Hotel, YMCA, Shobrook), natomiast druga grupa – ekonomiści – odbywają swoje praktyki w formie warsztatów szkoleniowych zorganizowanych przez Tellus Group. Poza obowiązkami wynikającymi z planu praktyk uczniowie mają także chwilę na zapoznanie się z regionem południowo-zachodniej Anglii – w weekendy uczniowie zwiedzili miejscowości Totnes i Exeter w Dewonie, a także Truro w Kornwalii. Dodatkową zaletą praktyk w Plymouth jest to, że uczniowie cały czas muszą posługiwać się językiem angielskim, gdyż mieszkają u rodzin angielskich.

Przed wszystkimi uczestnikami projektu jeszcze dwa tygodnie, miejmy nadzieję tylko pozytywnych wrażeń. A potem powrót do Polski i możliwość podzielenia się swoimi doświadczeniami z kolegami i koleżankami z klas, rodzinami, znajomymi oraz rybnickimi przedsiębiorcami.

Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.