W dniach od 5 kwietnia do 9 kwietnia 2019r. 20 uczniów Ekonomika uczestniczyło w warsztatach językowych w ramach programu Euroweek Szkoła Liderów. Młodzież z klas 2 THR, 2TCL, 1TH, 2TL, 2TA oraz 2TR wyjechała do Lądka Zdroju pod opieką nauczycielek języka angielskiego: p. Anny Górki i p. Magdaleny Zdrzałek.

Nasza podróż zaczęła się w Rybniku, na stacji PKP. Pociągiem Intercity dojechaliśmy do Wrocławia, a tam, Kolejami Dolnośląskimi dotarliśmy do stacji, skąd odebrał nas bus Fundacji Euroweek. Zostaliśmy zakwaterowani w pensjonacie Melafir w Lądku Zdroju. Tam odbywały się również wszystkie zajęcia. Po kolacji, odbyły się pierwsze zajęcia. Uczniowie poznali wolontariuszy, którzy prowadzili zajęcia w trakcie naszego całego pobytu. Byli to ludzie ze świetnym podejściem pedagogicznym, energiczni, pełni pomysłów na różne zabawy i projekty dydaktyczne. Same zajęcia przepełnione były muzyką w formie karaoke, tańcem i zabawą. Wolontariusze, przez kolejne dni, opowiadali w ciekawy sposób o swoich krajach: Kolumbii, Wietnamie, Birmie, Kazachstanie, Peru. Organizowali wciągające zabawy integracyjne. Pod koniec każdego dnia, młodzież podzielona na grupy, miała za zadanie przygotować określony projekt: wykonać taniec z danego kraju, przygotować program telewizyjny, czy przedstawić interesujące fakty o wybranym kraju. Młodzież miała okazję nauki pracy w zespole, gdyż oprócz nas, w warsztatach brały udział grupy z Malborka, Kielc i Opoczna. Wszyscy pracowali zespołowo. Zajęcia zaczynały się po śniadaniu od rozgrzewki, tzn. tańca, śpiewu, integracji. Wraz z młodzieżą z Malborka odbyliśmy również wycieczkę do Bystrzycy Kłodzkiej i Kłodzka. Naszymi przewodnikami byli oczywiście sympatyczni wolontariusze z Kolumbii i Wietnamu. W ostatnim dniu zajęć wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty udziału w warsztatach Euroweek. Ciężko było się pożegnać, podczas tych pięciu dni młodzież, opiekunowie i wolontariusze stali się jednym zgranym zespołem.

Cała atmosfera tych pięciu dni jest niezapomnianą przygodą. To pełna energii, tolerancji i otwartości nauka o różnych kulturach, pracy w zespole i porozumiewaniu się w języku angielskim. Serdecznie zachęcamy osoby, które chcą przeżyć podobna przygodę, lubią pracować zespołowo, są otwarte na nowe doświadczenia z językiem angielskim i chcą bliżej poznać różne kultury do zapisów na warsztaty Euroweek w przyszłym roku szkolnym.

Informacje o Euroweek

Plan technikum

Regulamin wyjazdu na warsztaty języka angielskiego

Zgoda na udział w wycieczce

7.02 – 11.02. 2023 Regulamin wyjazdu na warsztaty języka angielskiego EUROWEEK

 

7.02 – 11.02. 2023 warsztaty języka angielskiego EUROWEEK

Druga edycja programu edukacyjnego Euroweek organizowanego w naszej szkole dobiegła końca. Grupa młodzieży z klas 1TCP, 1TTP, 4TGP oraz 4TCR wzięła udział w pięciodniowych warsztatach języka angielskiego w Międzygórzu prowadzonych przez wykwalifikowanych wolontariuszy z Fundacji Euroweek. Niesamowita przygoda, jaką przeżyli nasi uczniowie, zaczęła się 7 lutego na stacji kolejowej w Rybniku, gdzie wraz z opiekunkami, dwoma nauczycielkami języka angielskiego, udali się w podróż koleją, a potem autokarem Fundacji do Międzygórza – klimatycznej górskiej miejscowości w Kotlinie Kłodzkiej. Po przybyciu na miejsce i zakwaterowaniu, naszych uczniów przywitali wolontariusze Euroweek, którzy w umiejętny sposób przełamali pierwsze lody nawiązując kontakt z uczniami, zadając im pytania i opowiadając o sobie. Następne dni były wypełnione ciekawymi i innowacyjnymi zajęciami w języku angielskim prowadzonymi przez wolontariuszy z Zimbabwe, Gruzji, Belgii, Turcji i Meksyku. Spotkaniom towarzyszyła muzyka, a nasi uczniowie wykazywali się kreatywnością przygotowując własne występy muzyczne i inne inscenizacje. Uczestnicy szkolenia przełamali stereotypy o innych krajach zdobywając się bezpośrednio od osób tam mieszkających informacje z zakresu kultury, historii czy ekonomii danego kraju. Wolontariusze oprowadzali naszych uczniów po malowniczej okolicy opowiadając o niej. Oczywiście porozumiewali się w języku angielskim, także nasi uczniowie mieli stały i naturalny kontakt z tym językiem. 10 lutego nasza młodzież odbyła wycieczkę do Kłodzka, gdzie miała okazję podziwiać niesamowitą panoramę tego miasta z punktu widokowego na Twierdzy Kłodzkiej. Pożegnanie z wolontariuszami było wypełnione pozytywnymi  emocjami i 11 lutego wszyscy z żalem opuszczali Międzygórze. Nasi uczniowie wrócili do Rybnika i na lekcje w naszej szkole pełni wrażeń i wspomnień, a my zapraszamy do udziału w projekcie Euroweek w przyszłym roku szkolnym.