W roku szkolnym 2019/2020  realizujemy kolejny projekt Unii Europejskiej we współpracy ze szkołą hotelarską TOPI w Saragossie (Hiszpania), Szkołą Carlos V w Sewilli (Hiszpania) oraz Liceum Hotelarskim w Mazamet (Francja). Tytuł projektu brzmi: „Zdobywamy doświadczenie na międzynarodowej arenie – praktyki zawodowe w Hiszpanii i Francji ” numer 2019-1-PL01-KA102-061922 i jest realizowany w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego”ze środków PO WER na zasadach Programu Erasmus + sektor Kształcenie i szkolenie zawodowe.

W projekcie tym bierze udział 30 uczniów ( z klas o profilu technik hotelarstwa, technik żywienia i usług gastronomicznych oraz technik logistyk), którzy w marcu  i maju  2020 roku zrealizują swoje  praktyki zawodowe w renomowanych hotelach, restauracjach oraz przedsiębiorstwach logistycznych Hiszpanii i Francji.

Najważniejszym celem projektu jest umożliwienie uczniom osiągającym wysokie wyniki w nauce odbycie praktyk zawodowych w krajach europejskich o dużych doświadczeniach w branży hotelarskiej oraz gastronomicznej. Dzięki temu uczniowie doskonalić będą umiejętności zawodowe, umiejętności obsługi obcojęzycznego klienta, zapoznają się z nowoczesnym sprzętem hotelowym, gastronomicznym i logistycznym. Poznają  również  organizację pracy i systemem kształcenia w placówkach zagranicznych. Poznają kulturę i historię Francji i Hiszpanii. Przed wyjazdem na miesięczne praktyki zagraniczne uczestnicy projektu wezmą udział w przygotowaniu kulturowym, pedagogicznym i językowym.

Praktyki w Hiszpanii

Dnia 3 lipca br. 17 uczniów Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych pojechało na praktyki zawodowe do Sewilii w Hiszpanii. Uczniowie ci będą pracować w zawodach: hotelarz, logistyk i gastronom. Miejsca odbywania praktyk to m.in. hotele: Casa Cólon i Bella Vista, restauracje: Bicho Malo, Casa Aurelio oraz przedsiębiorstwa logistyczne: Elemar Servicios Integrales i Lamaignere Logistica S.L.
Już w pierwszym dniu Hiszpania przywitała nas swoim gorącym klimatem (aktualnie temperatury dochodzą do 40 stopni Celsjusza).
Praktykanci zostali zakwaterowani w hostelu Careu, gdzie mają do dyspozycji wszelkie wygody. Pierwszy tydzień zakończymy wycieczką do Kadyksu, gdzie młodzież będzie miała okazję zwiedzić historyczne i piękne miasto oraz wykąpać się w Oceanie Atlantyckim.

Projekt „ Zdobywamy doświadczenie na międzynarodowej arenie – praktyki zawodowe w Hiszpanii i Francji ” o numerze 2019-1-PL01-KA102-061922 w ramach projektu „Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz mobilność kadry kształcenia zawodowego” realizowanego ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus + sektor

Kształcenie i szkolenie zawodowe

Kiedy w roku 2019 otrzymaliśmy fundusze ze środków POWER na realizację kolejnego projektu unijnego, nikt z nas nie przypuszczał, że będzie to najtrudniejszy projekt i pełen zwrotów akcji oraz trudności, o których nawet nam się nie śniło.

Po rozmowach wstępnych z partnerami: Liceum Hotelarskim w Mazamet we Francji, Escuela de Hosteleria w Saragossie w Hiszpanii i Escuela de Idiomas Carlos V w Sewilli,  od których otrzymaliśmy deklaracje przyjęcia uczniów naszej szkoły na praktyki w marcu i maju 2020 roku, rozpoczęliśmy działania zgodnie z harmonogramem.

We wrześniu 2019 roku dokonaliśmy rekrutacji 30 uczestników  w zawodach technik żywienia i usług hotelarskich, technik hotelarz i technik logistyk. Przygotowania odbywały się z języków: hiszpańskiego, francuskiego i angielskiego zawodowego. Ponadto uczniowie uczestniczyli w przygotowaniu kulturowym, którego celem było zapoznanie z najważniejszymi wydarzeniami historycznymi Francji i Hiszpanii, związkami kulturowymi obu tych krajów z Polską oraz życiem codziennym Hiszpanów i Francuzów, przy szczególnym zwróceniu uwagi na różnice cywilizacyjne.

Każdy wyjazd zagraniczny stanowi pewnego rodzaju stres, szczególnie dla młodych ludzi, którzy wyjeżdżali za granicę po raz pierwszy i ponadto mieli pracować w międzynarodowych zespołach. W związku z tym przygotowaliśmy dla nich również przygotowanie pedagogiczne, które miało na celu pomóc im w radzeniu sobie ze stresem w sytuacjach trudnych.

Pierwsza grupa uczestników (8 osób + opiekun) wyruszyła do Saragossy dnia 1 marca 2020 roku.

Kształcenie i szkolenie zawodowe.

Grupa uczniów z klasy o profilu technik żywienia wyruszyła na swoje praktyki w szkole hotelarskiej TOPI w Saragossie. Podróż odbyła się zgodnie z planem. Grupa odleciała z lotniska w Balicach do Barcelony gdzie czekał na nich autokar, który zawiózł ich do Saragossy, do hotelu Sauce.

Praktyki realizowali w szkole hotelarskiej TOPI. Ze szkołą hotelarską TOPI współpracujemy od szeregu lat. Nauka w szkole TOPI jest konkretna i bardzo praktyczna, oparta na obserwacji, odkrywaniu i ciągłej symulacji rzeczywistości hotelowej. Preferuje pedagogikę aktywną, która łączy wykształcenie teoretyczne, techniczne w kuchni i restauracji czy za barem ze znajomością środowiska społeczno-zawodowego w którym się rozwija, orientacją i w końcu wejściem w środowisko pracownicze.

Szkoła Hotelarska TOPI oferuje ludziom młodym możliwość zdobycia wykształcenia w przyszłym zawodzie za pomocą sprawdzonej metodyki, którą dobiera się odpowiednio do charakterystyki i potrzeb każdego ucznia. W szkole TOPI zwraca się uwagę na aspekty wykształcenia ogólnego (obróbka produktów, kuchnia i obsługa z poszanowaniem środowiska naturalnego, angielski dla kelnerów itp.) jak również promuje się specjalizację w różnych dziedzinach np.: gastronomię aragońską czy miksowanie koktajli alkoholowych lub bezalkoholowych.

W tym roku celem praktyk było poznanie receptur kuchni hiszpańskiej oraz doskonalenie umiejętności sporządzania różnego rodzaju kaw. Oprócz tego doskonalenie znajomości języka hiszpańskiego oraz poznanie niektórych elementów kultury i historii Hiszpanii. Samo miasto Saragossa jest bogate w zabytki pochodzące z czasów imperium rzymskiego jak teatr, termy czy odkopane niedawno przez archeologów forum romanum Oprócz tego w Saragossie znajduje się pałac królów arabskich Alfaferia i dwie przepiękne katedry La Seo i katedra del Pilar.

Nasi uczniowie zachwyceni miastem oraz możliwościami oferowanymi przez szkołę rozpoczęli z entuzjazmem praktyki.

Kształcenie i szkolenie zawodowe.

Niestety dnia 13 marca rządy państw unijnych zdecydowały o zamknięciu swoich granic z powodu rozszerzającej się epidemii Coronawirusa. Rozpoczął się wyścig z czasem w celu sprowadzenia grupy odbywającej swoje praktyki w Saragossie do Polski. Bilety na samolot zostały przebukowane na  sobotę 14 marca. Samolot Lufthansy miał lądować na lotnisku w Balicach o godzinie 23.00, a więc jeszcze przed zamknięciem granic.

Dnia 14 marca nasi uczniowie wyruszyli zgodnie z planem autokarem na lotnisko w Barcelonie, skąd mieli odlecieć do Frankfurtu, a stamtąd do Krakowa. I tutaj zaczyna się gehenna z powrotem do domu.

O godzinie 8. 00 zadzwonił do koordynatora projektu przewoźnik, który miał odebrać grupę z lotniska w Balicach, że nie wykona usługi, ponieważ „na pewno wracający są zarażeni wirusem.” Po wykonaniu kilkunastu telefonów i kolejnych odmowach, znalazł się w końcu przewoźnik, który zgodził się pojechać po grupę. Wszyscy pamiętamy jaka atmosfera panowała wówczas, nakręcana dodatkowo przez media. Po godzinie przewoźnik zadzwonił, oświadczając, że ze względu na sytuację, odmawia wykonania usługi. Ponowne szukanie kolejnego przewoźnika zajęło kilka godzin.

W międzyczasie nasza grupa dotarła na lotnisko, gdzie została poinformowana, że mogą zostać przewiezieni do Frankfurtu, ale dalej muszą sobie radzić sami. Z opiekunem grupy ustaliliśmy, że spróbujemy zorganizować transport autokarowy z Frankfurtu do Krakowa. Emocje sięgały szczytu, zarówno u uczestników, ich rodziców jak i koordynatora, próbującego zorganizować dalszą podróż.

W końcu po wielu próbach znaleźliśmy przewoźnika, który zgodził się wyruszyć z Polski po grupę na lotnisko we Frankfurcie.

Po przylocie do Frankfurtu okazało się, że bagaże uczestników zostały nadane do Krakowa i można je będzie odebrać następnego dnia rano z lotniskowego magazynu. Na szczęście lotnisko zapewniło uczestnikom pokoje hotelowe, dzięki czemu noc mogli spędzić w normalnych warunkach. Rano udało im się wydostać z magazynu bagaże, a o godz. 8.00 podjechał autokar z Polski, który przywiózł ich całych i zdrowych do domu.

Kolejne dni upłynęły na składaniu reklamacji do linii lotniczych, pisaniu próśb o zwrot niewykorzystanych kosztów oraz dyskusjach o dalszych losach projektu, którego realizacja stanęła pod dużym znakiem zapytania.

Kształcenie i szkolenie zawodowe.

Dzięki życzliwości naszych przyjaciół z Hiszpanii oraz innych instytucji udało nam się odzyskać poniesione, a niewykorzystane koszty, co wymagało wielu rozmów i cierpliwości.

Zmniejszenie liczby zachorowań latem 2020 roku oraz wynalezienie szczepionek przeciwko COVID19 spowodowało odrodzenie nadziei na dalszą realizację projektu.

We wrześniu 2020 roku ponownie dokonaliśmy rekrutacji uczestników kolejnej grupy na wyjazd do Sewilli. Tym razem grupa miała składać się z hotelarzy, techników żywienia i logistyków. Ponownie został ogłoszony nabór, który cieszył się wyjątkowym powodzeniem.

Rozpoczęły się zajęcia przygotowujące z języka hiszpańskiego, cywilizacji Hiszpanii oraz zajęcia z pedagogiem. Wyjazd został wyznaczony na  maj 2021 roku. Niestety pandemia dała znowu znać o sobie wzrostami zachorowań. Ostatecznie zdecydowaliśmy się na wyjazd w lipcu 2021 roku. Siedemnastoosobowa grupa składająca się z logistyków, hotelarzy i techników żywienia udała się do Sewilli, gdzie zostaliśmy przyjęci przez przedstawicielkę szkoły Carlos V. Nasi uczniowie zrealizowali swoje praktyki w restauracjach Casa Aurelio, Jester Coffee, La Escondida, w hotelach: Bellavista,  Casa Colón, Odalys Campus, w przedsiębiorstwach logistycznych: Lamaignere Logistica S.L.

Oprócz praktyk realizowali również program kulturowy. Zwiedzili słynne „Las Setas”, dzielnicę Triana, pałac Alcazar, dzielnicę Santa Cruz, Muzeum Sztuk Pięknych, katedrę. Na hulajnogach odbyli wycieczkę wzdłuż rzeki Guadalquivir, byli na koncercie flamenco oraz pojechali do Malagi i Kadyksy.

Wszyscy uczestnicy ocenili swój pobyt w Sewilli bardzo pozytywnie, a wielu z nich ma nadzieję powrócić tam chociaż raz.

 

Warsztaty z projektu:
https://www.youtube.com/watch?v=Q3pfvg1Laf4

Prezentacja Sewilla:
https://www.youtube.com/watch?v=aJ5HMPKwJSI

Prezentacja Saragossa:
https://www.youtube.com/watch?v=WBMjpe_FyaA

Opinia beneficjenta:
https://www.youtube.com/watch?v=zI-2Tjf_Hpw