W dniach 12.11 -17.11 w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych z wizytą przebywali goście ze szkół partnerskich uczestniczących w projekcie akcji Comenius “Młodzi Przedsiębiorcy – Krok po Kroku”, który jest częścią programu “Uczenie się przez całe życie” w całości finansowanego przez Unię Europejską.

Celem projektu jest stworzenie wirtualnej firmy, którą uczniowie będą mogli w przyszłości przekształcić na prawdziwą. Spotkanie w Rybniku było pierwszym z cyklu. Gościli w nim dyrektorzy, koordynatorzy i uczniowie ze szkół w miastach Karlovac (Chorwacja), Huittinen (Finlandia), Pitesti (Rumunia) i Samsun (Turcja).

W pierwszym dniu goście zostali powitani przez panią dyrektor dr Urszulę Warczok i szkolnego koordynatora projektu panią Annę Bartoniek-Lewandowską. Następnie uczestniczyli w pokazowych lekcjach oraz zwiedzali szkołę. W późniejszych rozmowach okazało się, że goście byli zachwyceni bazą dydaktyczną oraz sposobem prowadzenia lekcji przez nauczycieli ZSE-U. Tego samego dnia w auli szkolnej odbyła się konferencja otwierająca projekt, w której oprócz przybyłych gości z zagranicy uczestniczyli również zaproszeni na nią: Przewodniczący Rady Miasta pan Andrzej Wojaczek, Naczelnik Wydziału Edukacji pani Katarzyna Fojcik oraz przedstawiciel Rady Rodziców przy ZSE-U.

W kolejnych dniach trwały intensywne prace nad projektem, w wyniku których młodzież przedstawiła kilka ciekawych pomysłów na produkty, które mogłaby wytwarzać ich firma. W trakcie warsztatów projektowych, dzięki spotkaniu z absolwentem naszej szkoły, panem Karolem Cieciorem z Cukierni U Janusza oraz panem Marcinem Kuczerą z firmy Leon, uczniowie mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda działalność firmy od strony, która na co dzień jest niewidoczna dla wielu osób.

W ramach wizyty goście mieli okazję zwiedzić Rybnik, po którym oprowadzali ich uczniowie ZSE-U, a także odwiedzić Państwowe Muzeum Auschwitz-BirkenauMuzeum Zamkowe w PszczynieKraków i Kopalnię Soli w Wieliczce. W ostatnim dniu odbyło się podsumowanie spotkania, na którym goście i gospodarze podzielili się wrażeniami z wizyty.

W ciągu tych pięciu dni uczniowie zawarli wiele przyjaźni, które mamy nadzieję, że będą podtrzymywane w przyszłości.

Kolejne spotkanie projektowe odbędzie się w maju, tym razem w Finlandii.