Międzynarodowe spotkanie projektowe w Rybniku
Od poniedziałku 20 marca do piątku 24 marca w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku przebywali goście ze szkół partnerskich uczestniczących w projekcie „Nakrywanie Europejskiego Stołu” w ramach programu Erasmus+ w całości finansowanego przez Unię Europejską. W spotkaniu wzięło udział w sumie 27 uczniów i nauczycieli ze szkół w miejscowościach: Arouca (Portugalia), Jurmala (Łotwa), Samsun (Turcja) oraz Taranto (Włochy).
Celem projektu jest stworzenie wirtualnego przedsiębiorstwa gastronomicznego, które uczniowie biorący udział projekcie będą mogli w przyszłości zamienić na realne. Spotkanie w Rybniku było kolejnym spotkaniem grupy roboczej i miało na celu podsumowanie dotychczasowej współpracy oraz określenie zadań na najbliższe tygodnie. Harmonogram spotkania zakładał 3 intensywne dni pracy nad projektem.
We wtorek nasi partnerzy zapoznali się z ofertą edukacyjną rybnickich szkół ponadgimnazjalnych dzięki udziałowi w X Rybnickich Targach Edukacji, a następnie po krótkiej pracy nad projektem, zwiedzili Opactwo w Rudach oraz uczestniczyli w warsztatach pieczenia chleba w Muzeum Chleba w Radzionkowie.
Środa była poświęcona głównie pracy nad projektem. Dzień rozpoczął się od prezentacji filmów instruktażowych ukazujących sposób przygotowania 2 deserów z każdego państwa partnerskiego. Następnie delegacja włoska przedstawiła wspólny profil europejskiego restauratora, który został stworzony na podstawie ankiet i opisów przygotowanych przez uczniów ze wszystkich państw, oraz zaprezentowała proponowany biznes plan wirtualnej restauracji. Podczas gdy uczniowie pracowali nad modyfikacją swoich biznes planów, koordynatorzy oraz nauczycieli pracowali nad zarządzaniem projektem – została wypracowana wspólna wizja książki, która będzie prezentowała rezultaty projektu, ustalono terminy kolejnych spotkań roboczych w Turcji oraz we Włoszech. Tego dnia uczestnicy mieli także okazję spotkać się z absolwentką naszej szkoły, obecne szefem kuchni w Bistro & Cafe Zielnik z Katowic panią Martyną Marcol, która przyrządziła dwa dania – „Jagnięcina/demiglace/espuma z fioletowej marchwi” oraz „Kaczka/mini cukinia/puree z batatów/micro zioła”. Następnie uczestnicy mogli skosztować przygotowane dania oraz zadać pytania pani Martynie.
Kulminacyjnym dniem spotkania był czwartek, kiedy to uczestnicy mieli za zadanie przyrządzić przystawkę, danie główne oraz deser typowy dla swojego państwa, które następnie zostały zaserwowane zaproszonym gościom oraz pozostałym uczestnikom projektu podczas Festiwalu Smaków Europejskich. Uczniowie z poszczególnych państw przygotowali następujące potrawy:
- Włochy: Orecchiette z sosem pomidorowym, klopsy wołowe, salami czekoladowe,
- Turcja: placki Börek, bakłażany Karnıyarık, deser Revani,
- Portugalia: zielona zupa, dorsz Zé do Pipo, pudding Abade de Priscos
- Łotwa: tarta warzywna Sklandraushi, strogonow Kurzemes, pieczone jabłka,
- Polska: biały żur na maślance, kotlety schabowe z puree ziemniaczanym i mizerią, puszysty sernik.
Na zakończenie bardzo intensywnego dnia uczestnicy zostali zaproszeni do restauracji Taaka Ryba w Suminie, gdzie szef kuchni pan Łukasz Gamoń przygotował dla uczestników projektu pokaz kuchni śląskiej połączony z degustacją.
Kolejne spotkanie, będące spotkaniem podsumowującym projekt, odbędzie się w maju w Turcji.
Ten projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.