W pierwszej połowie lutego cztery uczennice ZSE-U w Rybniku przebywały we włoskiej Casercie w ramach projektu Erasmus+ “From Eurodivision To Eurovision” (FETE). Przygotowując się do wyjazdu nasze uczennice musiały przeanalizować proces legislacyjny oraz wyborczy w Polsce, a także zapoznać się z poglądami partii politycznych na problem imigracji z zewnątrz Unii Europejskiej.

W trakcie pobytu uczniowie Ekonomika wraz z partnerami zagranicznymi przedstawili i omówili proces wyborczy oraz scenę polityczną w Polsce porównując to z tymi samymi zagadnieniami dotyczącymi naszych krajów partnerskich – Hiszpanii, Finlandii, Bułgarii i Włoch. W trakcie pobytu grupa miała również okazję zwiedzić Casertę, Pompeje oraz Neapol.

Jak zgodnie twierdzą uczestniczki, wyjazd był bardzo owocny nie tylko ze względu na wiedzę, którą zdobyły podczas pracy nad projektem, ale również dzięki możliwości poznania wielu pięknych miejsc oraz ciekawych ludzi. “W czasie pobytu we Włoszech spędzaliśmy razem z pozostałymi uczestnikami projektu oraz uczniami szkoły włoskiej dużo czasu – wykonując zadania projektowe, zwiedzając, ale też spotykając się wieczorami w  centrum Caserty” – powiedziała jedna z uczestniczek.

Uczennice miały również możliwość przekonania się na własnej skórze o konieczności uczenia się języków obcych – “Jedyne na co mogłabym narzekać to kompletny brak znajomości języka angielskiego u naszych włoskich kolegów, co utrudniało nam w codziennym funkcjonowaniu i porozumiewaniu się ze sobą” – dodała kolejna uczestniczka.

Najlepszym podsumowaniem spotkania są słowa trzeciej z uczestniczek – “wyjazd do Włoch był wspaniałym przeżyciem i nie tylko dla pięknych miejsc zabytków, ale również dlatego, że udało się poznać świetnych ludzi oraz ich kulturę.”

Kolejne spotkanie projektowe odbędzie się w maju w Finlandii – tym razem będziemy zajmowali się głównymi instytucjami europejskimi.

 

Ten projekt jest współfinansowany w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus+

Projekt lub publikacja odzwierciedlają jedynie stanowisko ich autora i Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za umieszczoną w nich zawartość merytoryczną.