Realizując projekt EFS „Wyższy poziom gastronomii” uczniowie naszej szkoły wzięli udział w kursie na temat nowoczesnych technik kulinarnych.

Kuchnia kreatywna, modernistyczna, molekularna to wykorzystanie wiedzy naukowej na temat gotowania, której celem jest otrzymanie czystych, oryginalnych smaków nietypowymi sposobami w nietypowych połączeniach i serwowanie ich w zaskakujących formach.

Podczas zajęć teoretycznych i praktycznych młodzież zgłębiła wiedzę na temat sferyfikacji, metody sous-vide, kompresowania, emulsyfikacji, żelowania, produkcji pianek, zastosowania ciekłego azotu. Stosowała zarówno dobrze znane surowce jak i te brzmiące bardziej obco np. alginian sodu, mleczan wapnia czy glukonolaktan wapnia.

Od podstaw sporządzała wiele ciekawych i bardzo smacznych potraw min.: carpaccio z kaczki z kompresowanym burakiem, marynowaną cebulą i szpinakowym kawiorem, chipsy z pietruszki przygotowane w ciekłym azocie, chłodnik z buraka z ravioli jogurtowym i żółtkiem sous vide, krem z wędzonego ziemniaka z chipsem z boczku i pianą chrzanową, kurczak sous vide z konfitowanym ziemniakiem truflowym z dodatkiem sosu serowego, jarmużu oraz żelu z białego wina, kompresowane warzywa, pianę limonkową i wiele innych. Był również deser czyli lody oraz sorbety różnych smaków wykonywane za pomocą ciekłego azotu.

Wszystkie tajniki kuchni przekazywał utalentowany i doświadczony kucharz Mateusz Płodzień, sous-chef restauracji czterogwiazdkowego hotelu Sokół Wellness & SPA w Łańcucie.